Podpora imunity u dospělých
Pro celou řadu z nás jsou zimní měsíce obdobím viróz, zánětů dýchacích cest a chřipek.
Máte pocit, že se nachladíte, jen vyjdete ven ze dveří?
Stačí vám chvilka u otevřeného okna v kanceláři?
Nemůžete se zbavit pocitu, že z kolotoče kašle a kýchání se už nikdy nevymotáte?
Pak si přečtěte několik našich tipů pro posílení imunity a její správné fungování.
Sníženou imunitu poznáte jednoduše. Člověk je často unavený a vyčerpaný. Má vyšší náchylnost k infekcím, mohou se objevovat různé kožní obtíže – například vyrážka nebo zhoršení atopického ekzému. Typické je také jejich špatné hojení
a také špatné hojení ran.
Než sáhnete po lécích a doplňcích stravy, projděte si několik základních pravidel, bez kterých imunita nemůže dobře fungovat.
1. Vyvážená strava – vše začíná u stravy a u správné střevní mikroflóry. Nezapomínejte na dostatek kvalitních bílkovin, ale ani na ovoce, zeleninu, ořechy nebo semínka. Zároveň své tělo nezatěžujte škodlivinami, jako jsou alkohol, kouření, průmyslově zpracované potraviny, rafinované cukry a další.
Myslete na dostatečný pitný režim.
2. Spánek a odpočinek – aby tělo mohlo správně fungovat, musí být dostatečně odpočaté a zregenerované. Potřeba spánku je u každého z nás jiná. Měla by se pohybovat kolem osmi hodin, ale u někoho je to více, u někoho méně. Potřeba spánku se může měnit také v závislosti na tom, jak náročné období momentálně prožíváte. Stále však platí, že bez dostatku spánku se nemůže naše tělo dostat do formy. Proto na něj nezapomínejte a nepracujte na jeho úkor.
3. Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu – ideální kombinace. Pohyb hraje z hlediska imunity důležitou roli a je námi často zanedbáván. Během cvičení dochází k vyšší aktivitě bílých krvinek – buněk imunitního systému. Díky nim jsme odolnější vůči nemocem. Stejně tak je důležitý pobyt na čerstvém vzduchu.
Proč tedy vše nespojit a nevydat se alespoň na příjemnou procházku třeba s nejbližšími, a udělat něco pro své zdraví?
V neposlední řadě má pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu pozitivní vliv na naše duševní zdraví a je důležitý stejně tak, jako spánek a odpočinek.
Často, někdy i denně, se potýkáme se stresem, který taktéž ovlivňuje náš imunitní systém. Proto je nezbytné nezapomínat na sebe, a i v denním maratonu si udělat čas na protažení, procházku, přečtení oblíbené knihy nebo jinou aktivitu, u které budete moci „vypnout hlavu.“
Pokud máte pocit, že vším (výše zmíněným) se řídíte, dokonce jste zkusili i otužování a nic nepomáhá, můžete zkusit svůj organismus podpořit vhodným výběrem doplňků stravy.
Jelikož vše začíná ve střevě, doporučujeme začít užívat probiotika, která vám spolu s vyváženou stravou pomohou ke správnému a zdravému osídlení střev, kterému říkáme střevní mikroflóra. Užívání probiotik se doporučuje dlouhodobě, stejně jako omega 3 mastných kyselin. Ty mají nejen pozitivní vliv na zdraví mozku, očí, srdce, na psychiku, ale také se hodí na podporu imunity zejména v zimních měsících.
Určitě neuděláte chybu, když sáhnete po kvalitním vitamínu C nebo D v dostatečné dávce. Osvědčená kombinace je také selen a zinek.
Pokud potřebujete organismus nastartovat co možná nejrychleji, zkuste sáhnout po kapkách z echinacey nebo lichořeřišnice.
Zastavte se za námi. S výběrem vhodného doplňku stravy na podporu imunity vám rádi poradíme.